Jakie umiejętności będą kluczowe w świecie, w którym Word, Excel, PowerPoint czy Outlook są „uzbrojone” w AI? I jak przygotować się do tej zmiany?

AI stała się codziennym narzędziem, ale nie zastąpi ludzi

Z raportu Microsoftu wynika, że 75% pracowników już korzysta z AI w pracy, ale jednocześnie 79% szefów boi się, że ich zespół nie ma umiejętności potrzebnych do skutecznej pracy ze sztuczną inteligencją.

To pokazuje, że sama dostępność Copilota, czyli funkcji AI wbudowanych w Office, to dopiero początek. Kluczowe wyzwanie to umiejętność pracy z AI – zadawania jej dobrych pytań, oceniania wyników i integrowania jej odpowiedzi z realnymi procesami biznesowymi.

Nowe kompetencje w Microsoft Office – już nie tylko znajomość funkcji

Praca z copilot w Office nie usuwa potrzeby poznania Excela czy Worda, ale zmienia wymagany do skutecznej pracy charakter tej wiedzy.

Przykłady zmian:

Tradycyjne umiejętności Office

Umiejętności w erze Copilot

Pisanie od zera w Wordzie

Formułowanie promptów do generowania dokumentu

Budowanie ręcznie formuł w Excelu

Pisanie zapytań w języku naturalnym i edytowanie wyników AI

Samodzielne tworzenie prezentacji

Generowanie slajdów na podstawie notatek + ich edycja

Zarządzanie skrzynką mailową

Selekcja i korekta AI-generated drafts w Outlooku

Wartość biznesowa – dlaczego te kompetencje będą cenne

Raport Microsoftu wskazuje, że najważniejszymi powodami wdrażania AI są:

  • Zwiększenie produktywności zespołów
  • Skrócenie czasu wykonywania zadań
  • Uwolnienie przestrzeni na pracę kreatywną i strategiczną

Korzystając z przykładów, można stwierdzić, że przykładowo Excel + Copilot szybciej i dokładniej skonsoliduje dane z setek plików CSV jednym poleceniem. Z kolei Word + Copilot uprości generowanie umów na podstawie szablonu i wytycznych czy pozwoli na szybkie streszczenia obszernych dokumentów

Kluczowe umiejętności do rozwinięcia

Według raportu Microsoftu skuteczne wykorzystanie AI będzie wymagało nowych kompetencji – od tworzenia promptów po krytyczne myślenie i analizę wyników generowanych przez sztuczną inteligencję. Konkretne kompetencje, które zyskają na znaczeniu to między innymi:

  • Prompt engineering – umiejętność precyzyjnego opisywania potrzeb AI
  • Data literacy – rozumienie danych i ich kontekstu
  • AI literacy – świadomość ograniczeń i biasów AI
  • Kreatywna edycja – adaptowanie wygenerowanych przez Copilot treści
  • Automatyzacja procesów Office – integracja Copilot z Power Automate i innymi usługami

AI zmienia rynek pracy – czego będą oczekiwać pracodawcy?

Raport pokazuje, że AI w Office stanie się standardem – nie dodatkiem. Pracodawcy będą szukać osób, które potrafią budować przepływy pracy automatyzujące żmudne zadania, będą korzystać z Copilot do szybszego tworzenia treści, analizowania danych i wyciągania z nich wniosków czy też dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji sprawniej zarządzać informacjami i dokumentami w zautomatyzowany sposób

Jak przygotować się na „AI Frontier”?

Raport Microsoftu kończy się jasnym wnioskiem: „Firmy i ludzie nie mogą już pytać, czy powinni korzystać z AI. Muszą zapytać: jak szybko mogą się tego nauczyć?”. Warto więc poznać Copilot w Word, Excel, PowerPoint, Outlook i Teams. Nauczyć się promptowania, czyli formułowania skutecznych poleceń AI, ćwiczyć analizę i edycję wyników AI – krytyczne myślenie nie wychodzi z mody, łączyć Copilot z Power Automate i Power BI – by budować pełne przepływy pracy. Ważne jest też to, by śledzić nowości w Microsoft 365, bo AI będzie stale zyskiwać nowe możliwości

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi

Masz pytania, a może masz pomysł który chciałbyś przedyskutować?

Umów się na bezpłatną konsultację